www.klenczon.pl Stowarzyszenie im. Krzysztofa Klenczona
 
Park Klenczona

 

Kurek Mazurski 13.X.04

klenczon

Teren zielony nad jeziorem małym w Szczytnie, między sądem a bankiem PBK, przyjmie nazwę Parku im. Krzysztofa Klenczona. Uroczyste jego otwarcie nastąpi w sobotę 16 października. Wśród wielu gwiazd polskiej estrady na pewno pojawi się Wojciech Korda.
Pomysłodawcą jest niedawno zawiązane w Szczytnie "Stowarzyszenie polski rock and roll im. Krzysztofa Klenczona". Miłośnicy i sympatycy muzyki byłego lidera "Czerwonych Gitar" i "Trzech Koron" chcą wykorzystać jego związki z naszym miastem, by promować je nie tylko na arenie ogólnopolskiej. Na terenie przy ul. Sienkiewicza jest już ustawiony głaz z wyrytym napisem "Park im. Krzysztofa Klenczona". Uroczystego odsłonięcia obelisku dokona siostra zmarłego artysty - Hanna. Do Szczytna zaproszono też twórców, propagatorów i wykonawców polskiego rock and rolla, min. Franciszka Walickiego, Witolda Pogranicznego, Stana Borysa, Tadeusza Woźniaka, Jacka Lecha, Wojciecha Gąsowskiego i Wojciecha Kordę. Oprócz głazu w Parku pojawią się, wyłożone kamieniem, alejki. Ich patronami będą nieżyjące już gwiazdy rock and rolla. Pierwotnie zamierzano ich nazwiska umieścić na specjalnej tablicy, która miała być zamontowana na głazie. To będzie bardziej trwałe i ciekawsze - komentuje zmianę planów burmistrz Bielinowicz. Aktualny jest natomiast zamiar honorowania goszczących w Szczytnie artystów estrady poprzez odcisk ich dłoni, na wzór Międzyzdrojów.
Rok z rockiem
Tego samego dnia w MDK-u odbędzie się inauguracja roku kulturalnego. Oprócz wymienionych już gwiazd zaproszenie otrzymali m.in. sponsorzy wspierający lokalne inicjatywy kulturalne. W części artystycznej na deskach domu kultury zaprezentuje się szczycieńska młodzież, a w finale wystąpi prawdziwa gwiazda rock and rolla - Wojciech Korda. Patronat nad imprezą objęło Ministerstwo Kultury. Udział w uroczystościach zapowiedział też Grzegorz Grzybowski, właściciel jednej ze stacji CPN w Warszawie, wielki fan Klenczona. Dzięki ogromnemu uporowi i poświęceniu sprawił, że prowadząca do jego firmy droga, już niedługo oficjalnie nosić będzie nazwę Klenczona. To pierwsza w Polsce ulica, której patronem będzie były lider "Czerwonych Gitar". Grzegorz Grzybowski zebrał już wymaganą liczbę podpisów pod wnioskiem w tej sprawie do władz samorządowych. Widnieją na nim nazwiska m.in. Ireny Santor, Jerzego Połomskiego, Marka Gaszyńskiego, Marka Niedźwieckiego, Marka Karewicza i Janusza Kondratowicza. Decyzja radnych Warszawy (wszystko wskazuje na to, że pozytywna) zapadnie w ciągu najbliższych trzech miesięcy.
* * *
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Szczytnie radny Jan Napiórkowski zaproponował, by w 25 rocznicę śmierci Krzysztofa Klenczona, przypadającą za dwa lata, rok 2006 ogłosić Rokiem Klenczonowskim.
(olan)notatka pochodzi z 41 numeru Kurka Mazurskiego

 

Prawa Autorskie (c) TB. Projekt i hosting OpenVision